Akademik Bilişim Konferansı Linux Seminerleri 2005

Yer : Gaziantep Üniversitesi
Tarih: 2-3-4 Şubat 2005

02 Şubat Çarşamba
09.00 – 10.30  Soundtracker ile Müzik Modülleri Yapımı – Ali Erdinç Köroğlu – Masaüstü Kullanıcısı  Başlangıç
11.00 – 12.30  GNU/Linux nedir? – A. Murat Eren  Genel – Başlangıç
14.00 – 15.30  KDE Masaüstü Ortamı – S. Çağlar Onur + Barış Metin – Masaüstü Kullanıcısı  Başlangıç
16.00 – 18.00  Açık Kaynak Kodlu Proje Geliştirme Ortamı/Araçları – A. Murat Eren + S. Çağlar Onur – Programcı Orta

03 Şubat Perşembe
09.00 – 10.30  Veritabanına Giriş – Devrim Gündüz – Programcı  Başlangıç
11.00 – 12.30  Masaüstünde Linux’a Geçiş – Doruk Fişek – Masaüstü Kullanıcısı  Başlangıç
14.00 – 15.30  Postfix ile E-posta Servisi, SPAM ve Virüs Filtreleme – Ali Erdinç Köroğlu – Sistem Yöneticisi  Orta
16.00 – 18.00  PostgreSQL 8.0’ın Yenilikleri – Devrim Gündüz – Sistem Yöneticisi  İleri

04 Şubat Cuma
09.00 – 10.30  Latex ve Lyx ile Ağrısız Metin Hazırlama – Gürer Özen – Genel  Orta
11.00 – 12.30  Linux ile Programlama – Serdar Köylü + Gürer Özen – Programcı  Başlangıç
14.00 – 15.30  Programcılar için KDE Masaüstü – Barış Metin – Programcı Orta
16.00 – 18.00  C/C++ ile Veri Yapıları – Serdar Köylü – Programcı  İleri

Soundtracker ile Müzik Modülleri Yapımı : Modül tanımı ve kısa tarihi, Linux işletim sisteminde ses örnekleme (Audacity), rneklenen ses ve enstrümanlar ile modül hazırlama (SoundTracker), basit modüllerden daha kompleks modüllere kadar çeşitli örnekler verilecektir.

GNU/Linux nedir? : Seminerde GNU Felsefesi ve Özgür yazılım akımının ortaya çıkışından bu yana getirdiklerinden, bu akımın bir ürünü olan Linux çekirdeği ve özgür yazılımlardan bahsedilecek, bir işletim sistemi olarak GNU/Linux’un önemi üzerinde durulmaya çalışılacak, teknik ve sosyal yararları irdelenecektir.

KDE Masaüstü Ortamı : KDE, masaüstüne entegre birçok uygulaması ile güzel görünümlü ve çağdaş bir masaüstü ortamı sunar. Kullanım kolaylığı, güçlü özellikleri ve grafik tasarımı ile dikkat çeker. Seminerde, KDE masaüstü ortamı ve uygulamaları anlatılacaktır.

Açık Kaynak Kodlu Proje Geliştirme Ortamı/Araçları: Seminerde açık kaynak kodlu proje geliştirme araçları ile bir arada çalışma ortamı anlatılmaya çalışılacaktır. Hata raporlama ve takibi, dökümantasyon, iletişim ve kodun kollektif geliştirilmesi esaslarını yerine getirebilecek bir çalışma altyapısının bileşenleri ele alınacaktır.

Veritabanına Giriş : Seminerde, veritabanı tanımı yapılacak, veritabanı türleri ve kullanım alanları anlatılacaktır. Ayrıca SQL diline giriş yapılacak ve de temel örnekler verilecektir.

Masaüstünde Linux’a Geçiş : Mavi ekranlar, virüsler, lisans problemleri ve bitmeyen baş ağrıları… Artık gözünüzü kararttınız ve masaüstünde de Linux’a geçmenin zamanı olduğunu düşünüyorsunuz. Nereden başlamalı? Nasıl bir yol izlemeli? Nelere dikkat edilmeli?

Postfix ile E-posta Servisi, SPAM ve Virüs Filtreleme : Postfix yapısı ve örnek main.cf, body-header_check ve mime_header ile basit spam filtreleme, Amavis-Clamav-SpamAssassin-Dcc ve Pyzor yapıları, spam ve virüs engelleme için örnek postfix ayarları, rdd tools ile virus istatistikleri, virüs saldırısı anında sunucuda yaşananlar.

PostgreSQL 8.0’ın Yenilikleri : Seminerde, dünyanın en gelişmiş açık kaynak kodlu veritabanı sunucusu olan PostgreSQL’in 8.0 sürümü ile gelen önemli özellikleri, uygulamalı olarak anlatılacaktır. PostgreSQL’e geçiş yapmayı düşünenler için, diğer eritabanları ile bazı karşılaştırmalar da yapılacaktır.

Latex ve Lyx ile Ağrısız Metin Hazırlama : Seminerde, Tex ve Metafont sistemi, LaTeX makroları hakkında genel bilgi, LyX programı ile nasıl kolayca LaTeX belgeleri hazırlanacağı, oluşturulan belgelerin diğer belge biçimlerine (pdf, html, rtf, vs) çevrilmesi anlatılacak, daha sonra LyX ile örnek bir makale hazırlanarak yazılımın getirdiği kolaylıklar uygulamalı olarak gösterilecektir.

Linux ile Programlama : Seminerde, Linux üzerinde C/C++ ile nasıl program geliştirilir, gerekli araçlar, Linux çekirdeği, sistem çağrıları, grafik, ses, network, ipc işlemleri, sık kullanılan kitaplıklar, hata düzeltme araçları (gdb, strace, valgrind, vs) bahsedilecektir. Gelen sorulara göre linux ve programlama üzerine sohbet olarak devam edecektir.

Programcılar için KDE Masaüstü : KDE kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan bir masaüstü ortamı olmanın yanı sıra, modern programlama teknolojilerini de geliştiricilerin kullanımı için sunmaktadır. Özellikle grafik arayüzlü programlamada Unix/X11 uygulamaları geliştirmenin güçlüğünü KDE; DCOP, KParts, KConfig-XT gibi KDE’ye özgü teknolojiler ve iyi tasarlanmış bileşen-tabanlı mimarisi ile kolaylaştırmaktadır. Sunumda programcılar için KDE teknolojilerine bir giriş yapılacaktır.

C/C++ ile Veri Yapıları : Seminerde C ve C++ programlama dillerinin özellikleri ve püf noktalarından, güçlü ve istikrarlı uygulamalar geliştirmek için dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedilecek ve veriyapılarının önemi üzerinde durulacaktır.

30 Ocak 2005

Posted In: 2005, A. Murat Eren, Akademik Bilişim Konferansı, Ali Erdinç Köroğlu, Barış Metin, Devrim Gündüz, Doruk Fişek, Gaziantep, Gürer Özen, S. Çağlar Onur, Serdar Köylü