Sık Sorulan Sorular

 • Sizinle nasıl iletişime geçebilirim?
  Üstteki menüde yer alan “İletişim” bağlantısına tıkladığınızda karşınıza çıkan formu doldurursanız, size kısa süre içinde e-posta ile dönüş yaparız. Eğer bir süre yanıt alamadığınızı düşünürseniz, tekrar yazarak hatırlatmaktan çekinmeyin. İnsanız, gözden kaçırabiliriz 🙂

Seminerler

 • Seminerlere katılım ücretli mi?
  Hayır, katılım herkese açık ve tamamen ücretsizdir. Özel olarak belirtilmediyse, herhangi bir önkayıt işlemi de gerekmemektedir.
 • Seminerlere katılanlara sertifika/katılım belgesi veriyor musunuz?
  Seminerlerimizde ‘sertifika’ vermiyoruz. Çünkü sertifikalar ancak bir sınav sonucu verilebilen resmi belgelerdir ve bir bilgiyi bildiğinizin ifadesidir. Ancak isteğe bağlı olarak katılımcılara ‘katılım belgesi’ verilmesi mümkündür.
 • Seminerlere katılmak için Linux işletim sistemi kullanıyor olmak mı gerekir?
  Hayır, gerekmiyor. Zaten başlangıç seviyesindeki seminerler Linux işletim sistemini kullanmayan ama kullanmak/öğrenmek isteyen kullanıcılar için yapılıyor.
 • Ben özgür yazılım ya da Linux hakkında hiçbir şey bilmiyorum?
  Başlangıç seviyesindeki katılımcıları ve Linux işletim sistemi ve uygulamalarını merak edenleri tatmin etmeyi hedefleyen seminerler de düzenleniyor. Lütfen katılacaksanız seminerleri seçerken buna uygun seçin. Yeni başlayan biri olarak rastgele bir seminere ‘kulak dolgunluğu olsun’ düşüncesiyle gittiğinizde beklediğinizi bulamayabilirsiniz. Linux’un çok geniş bir kullanım alanı ve hitap ettiği çeşitli kitleler olduğu için seminerler de çok çeşitlidir. Ayrıca Linux işletim sistemi ve özgür yazılımlar ile ilgili daha ayrıntılı ön bilgi için http://www.linux.org.tr web sitesine göz atabilirsiniz.
 • Seminerlere katılmam bana ne kazandıracaktır?
  Seminerlere katılarak ufkunuzu genişletecek, seminer konusu hakkında fikir sahibi olacak ve en önemlisi konu ile ilgilenen diğer insanlar ile tanışacaksınız.
 • Seminerler hangi konuları kapsıyor?
  Linux ve özgür yazılımlar çerçevesinde hemen her konuda seminerlerin hazırlanmasına özen gösteriliyor. Temel konu başlıkları “masaüstü”, “sistem yönetimi”, “programlama” ve “güvenlik” olmak üzere; günlük bilgisayar kullanımından, ileri ağ işlemlerine, oyun programları tanıtımından Linux çekirdeğinin yapısına kadar geniş bir yelpazedeki konuları kapsıyor.
 • Seminerler hangi düzeylerde yapılıyor?
  Başlangıç seviyesinden, ileri kullanıcıları tatmin edecek düzeylere kadar hemen hemen her seviyede seminerler yapılıyor.
 • Seminerler nerelerde yapılıyor?
  Seminerler Türkiye’nin dört bir yanında, seminer vermek amacıyla bizi davet eden her şehirde (ve KKTC’de) gerçekleştiriliyor.
 • Seminerlerinizde özgür yazılımların Windows İşletim Sistemi’nde kullanımı ile ilgili bilgi alabilir miyim?
  Hem hayır, hem evet :-). Özgür Yazılımların farklı platformlarda kullanımları elbette benzerdir. Birçok ortak yön bulabilirsiniz. Ancak seminerler GNU/Linux baz alınarak hazırlanmaktadır, o nedenle Windows*.* işletim sistemlerine özgü sorunlarınıza yanıt bulamayabilirsiniz.
 • Seminerler niçin ücretsiz?
  Linux Kullanıcıları Derneği bünyesinde gerçekleştirilen her seminer gönüllü bir çalışma sonucunda bilgi ve deneyim paylaşımı esası ile yapılmaktadır.
 • x konusunda verilen semineri beğendim/beğenmedim.
  Düşünceleriniz bizim için önemlidir. Olumlu ya da olumsuz tüm yorum ve önerilerinizi bize iletmekten çekinmeyiniz.

Seminer Notları

 • .odp ve .sxi uzantılı dosyaları açamıyorum ne yapmalıyım?
  .odp veya .sxi dosyaları, açık kaynak kodlu, geniş biçimde belgelendirilmiş ve sunum dosyalarını saklamak üzere tasarlanmıştır. OpenOffice.org ya da LibreOffice ofis yazılım seti ile kendilerini açabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için http://www.openoffice.org.tr ve http://tr.libreoffice.org/ adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Uygun eklentilerle diğer yazılımlar tarafından açılması da mümkün olabilir.
 • Seminer notlarını kendim belge hazırlamak ve seminer vermek için kullanabilir miyim?
  Elbette. Kaynak göstererek seminer notlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Yapılan x seminerinin notunu web sitenizde bulamadım!
  Seminerlerin notlarının yerleştirilmesi semineri takiben birkaç hafta alabiliyor. Her seminer için seminer notu hazırlanmayabiliyor, bazı seminerler uygulamalı olarak anlatılıyor. Eğer seminer notu olduğuna emin olduğunuz bir seminerse ve üzerinden zaman geçmesine karşın sitede seminer notu yoksa, bizimle iletişime geçin, eksik notu bulup yerleştirelim.
 • x seminerinin notlarında fazla bir bilgi yok!
  Seminer slaytları seminer sırasında konuşmacıya yardım etmek amacıyla hazırlanırlar. Konuşmacı slaytlarına sadece özet bilgi koyabileceği gibi, geniş bir içerikte sunabilir. Seminer notları asla seminerin kendisinin yerini tutamaz, posası ile idare etmeniz gerekiyor 🙂

Seminer Videoları

 • Seminerleri dinleyebiliyorum ama görüntü gelmiyor
  Seminer videoları çeşitli dosya biçemlerinde kodlanabiliyor. Bilgisayarınızda ilgili videoda kullanılan kodçözlerin (codec) sisteminizde yüklü olması gerekir. Linux dağıtımlarında ffmpeg ve web tarayıcıları için bir video eklentisinin (ör: gecko-mplayer), Windows’ta ise ffdshow kodçözlerinin kurulu olduğuna emin olun.
 • Yapılan x seminerinin notunu web sitenizde bulamadım!
  Her seminer için video çekimi yapıl(a)mayabiliyor. Seminerlerin videolarının yerleştirilmesi de zaman alabiliyor. Eğer video çekimi yapıldığına bir seminerse ve üzerinden zaman geçmesine karşın sitede seminer videosu yoksa, bizimle iletişime geçin, eksik notu bulup yerleştirelim.

Seminer Organizasyonu

 • Bir sürü şehirde seminerler düzenliyorsunuz, neden benim şehrimde yapmıyorsunuz?
  Çünkü henüz davet edilmedik 🙂
 • Sizi şehrimize davet etmek istiyoruz, ne talep ediyorsunuz?
  Katılacak konuşmacıların masraflarının karşılanması ve etkinliğin yerel organizasyonunun gerçekleştirilmesini istiyoruz. Daha ayrıntılı bilgi ve izlenmesi gereken yol ile ilgili Yerel Organizasyonun Yapılması sayfamızdan alabilirsiniz.

Diğer

 • Nasıl konuşmacı olabilirim?
  Öncelikle seminer konuşmacılarımızı yönlendirmek için hazırlanan Konuşmacıların Dikkat Etmesi Gerekenler ve Seminer Notlarının Hazırlanmasıbelgelerini dikkatlice incelemenizi öneririz.Ardından bizimle iletişime geçerek; hazırlamak istediğiniz seminerin konusunu, kısa içeriğini ve konu ile ilgili deneyim/birikiminizi kısaca anlatırsanız; sizinle e-posta ile iletişime geçip seminerin hazırlanması için gerekli organizasyonu sağlamaya çalışırız.
 • x konusunda neden hiç seminer düzenlenmedi?
  Linux Kullanıcıları Derneği bünyesinde Seminer Çalışma Grubu tarafından düzenlenen seminerlerin çeşitliliği günün gereklilikleri ve konuşmacıların birikimine göre belirlenmektedir. Eğer mevcut seminerlere ek olarak özellikle yapılmasını istediğiniz/faydalı olacağını düşündüğünüz seminerlerin konularını bize bildirirseniz, gerekli çalışmanın yapılması için elimizden geleni yaparız.
 • Web sayfanızda x bağlantısında çalışmıyor/hatalı
  Bizimle iletişime geçip, sorunun tam ne olduğunu bildirirseniz, en kısa zamanda düzeltmeye çalışırız.
 • x konusunda seminer/ders v.s. hazırlamam gerekiyor, siz hazırlar mısınız?
  Ne yazık ki bunun için ne gerekli insan gücüne ne de yeterli zamana sahip değiliz. Seminer notları bölümünden ulaşabileceğiniz seminer notlarını, kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
 • Sitenizde bir telefon numarası bulamadım?
  Linux Kullanıcıları Derneği’nin her gün 9-18 saatleri arasında telefonlara yanıt vermeye zaman ayırabilen bir üyesi ya da çalışanı bulunmuyor.Derneğin temel iletişim kanalı e-postadır. Lütfen sitedeki “İletişim” bağlantısına tıklayarak, oradaki formu doldurun. Size e-posta ile hızla dönüş yapılacaktır. Bu yöntemle çoğu zaman telefondan daha hızlı sonuç aldığınızı farkedeceksiniz.
 • Bir konuda verilen seminere katıldım fakat ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var. Ne yapmalıyım?
  www.linux.org.tr web sitesi iyi bir başlangıç olabilir. İçinde yer alan “Belgeler”, “Kitaplar”, “Elektronik Dergiler” ve “Yardımlaşma Noktaları” bağlantılarını izleyerek ilgili konuda daha çok bilgiye ya da daha çok deneyim/birikime sahip insanlara ulaşabilirsiniz.

07 Haziran 2010

Posted In: