Konuşmacıların Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Motor (arkanızdan atlı koşturur) gibi anlatmayın. Tane tane konuşun, kelimeleri ağzınızda yuvarlamayın, düşünürken "ııııı" demeyin, mırıldanmayın, yüksek sesle konuşun.
   
 • Anlatırken dinleyicilerin gözlerinin içine bakarak anlatmaya çalışın. Havaya, uzaktaki bir noktaya, yere, duvarlara bakarak anlatmayın. Tek bir kişiye de odaklanmayın.
   
 • Hazırladığınız sunuma bakmanız ya da sunumda bir yeri göstermeniz gerektiğnde bunu projeksiyon perdesinde yapın. İçgüdüsel olarak kendi bilgisayarınızın ekranına bakmak isteyebilirsiniz. Böyle yaparsanız, dinleyicilerin dikkati dağılabilir. Çünkü görmedikleri bir yere bakıyorsunuz. Perdeye baktığınızda aynı görüntüyü (hep beraber) görüyor olursunuz.
   
 • Sorulara mutlaka izin vermelisiniz, sorulmasını teşvik etmelisiniz. Öteki türlü kendiniz bir kere seminer verirdiniz, onun bir video’sunu üretir, her seminer isteyene siz yerine o kaydı gönderir, büyük ekranda izletmelerini önerirdik.
   
 • Dinleyicilerden gelen soruların seminer düzenini bozmasına olabildiğince izin vermemelisiniz :
  • Sorulan soru seminer konusunun dışındaysa, "Sorunuz seminer konusu ile çok ilgili değil, seminer sonrasında gelirseniz özel olarak yanıtlayayım" diyebilirsiniz.
  • Soru ileride anlatacağınız bir kısma ilişkinse, hemen yanıtlamaya çalışmak kafanızdaki seminer planını bozabilir, diğer dinleyicilerin konuyu anlamasını zorlaştırabilir. "O noktaya ilerleyen dakikalar değineceğim" diyebilirsiniz.
  • Soru kişisel bir soruna ilişkinse (ör: HP 1018 yazıcıdan OpenSuSE’de çıktı alamıyorum); sorunun yanıtını biliyorsanız "Seminer sonrasında gelirseniz, size yardımcı olayım", bilmiyorsanız "Seminer sonunda vereceğim yardım kaynaklarına başvurabilirsiniz" diyebilirsiniz.
 • Seminer süresini (soru-yanıt dışında kalan kısım) fazla uzun tutmamalısınız. 1 saat idealdir. Dolu dolu bir seminerde 1.5 saat dikkati üzerinizde toplayabilirsiniz. 1.5 saatin sonunda artık alarmlar çalmaya başlar, 2 saatin sonunda dinleyicilerin hemen hepsini kaybetmiş olursunuz.
   
 • Önceden belirlenen seminer süresini aşmamaya dikkat edin. Seminerin uzaması durumunda dinleyiciler kendini daha önce belirlenen süreye göre ayarladıklarından zor durumda kalabilirler. Çıkmak zorunda kalıp seminerin sonunu kaçırmaları da onlara haksızlık olacaktır.
   
 • Soru-yanıt kısmını dinleyiciler ilgilendiği ölçüde uzatabilirsiniz. Ancak;
  • Varsa sizden sonraki oturumdan önce dinleyicilere nefes dinlenecek/ihtiyaç giderecek zaman bırakın. Dinleyicileri çok yorarsanız, bir sonraki oturumdan adam çalmış olurusnuz. Dinlenmeden öteki oturuma girmemeyi tercih edebilirler. Sizden sonraki konuşmacının da oturum öncesi teknik ayarlar yapmak için zamana gereksinimi olacaktır.
  • Salondaki / mekandaki görevliler seminer sürdükçe orada bulunmak zorunda olabilirler. Uzamanın onları da etkileyeceğini unutmayın.
 • Seminerin başında seminer slaytlarının seminer.linux.org.tr adresinde yayınlanacağını mutlaka belirtin. Geleneksel alışkanlıkla dinleyiciler perdede gördüklerini not etmeye uğraşırlar — o arada da sizi dinlemeyip seminerden kopabilirler.
   
 • Konu ile ilgili özgür olmayan yazılımlar önermeyin. Özgür yazılımlarla uyumuna değinebilirsiniz. Dinleyicinin daha rahat anlaması için karşılaştırma amacıyla onlardan bahsedebilirsiniz ama mümkünde bundan da kaçınmalısınız. Karşılaştırma yaparsanız da dozajını dikkatli ayarlamalısınız. Özgür olmayan yazılımları fazla kötülerseniz (haklı bile olsanız) dinleyicide antipati oluşturabilirsiniz — Türk halkı mazlumun yanındadır :). Söz konusu özgür olmayan yazılımları iyi bilmiyorsanız karşılaştırma yapmayın; hem yanlış bilgi verebilirsiniz, hem de dinleyiciler arasında o yazılımları gerçekten iyi tanıyan biri sizi rezil edebilir. Bizim ilgi alanımız özgür yazılımlar, amaçtan sapmayın.
   
 • Firma ismi vermekten olabildiğince kaçının. Teknik destek ve/ya benzeri bir dnedenle firma arayan dinleyicileri www.linux.org.tr web sitesinde bulunan firma rehberine yönlendirebilirsiniz. Firmalar o rehbere ücretsiz olarak ekletebiliyorlar kendini.
   
 • Dinleyicilerle ikili diyaloğa girmekten kaçının. Bu, diğer dinleyicilerin dağılmasına ve seminerden kopmasına yol açabilir. Diyalogların 2., bilemediniz 3. turdan sonra sonlanması gerekir. Uzayan bir diyaloğu "dilerseniz bu sohbete seminerden sonra devam edelim, diğer dinleyicilere de söz verelim" gibi bir ifade ile sonlandırmaya çalışın.
   
 • Bazen dinleyiciler arasında "korsan bildiri" sunmaya kalkanlar olabilir. Bu insanlar seminer sırasında "dinleyici" rolünü tam benimseyememiş, düşüncelerini paylaşacak bir topluluk arayışı içinde olabiliyorlar. Kendi dinleyici topluluğunuzu çaldırmayın. Nazikçe kesmeye çalışın ama her zaman başarılı olamayabilirsiniz. Çok zorda kalırsanız, en sempatik haliniz ile "bana semineri anlatacak zaman bırakmıyorsunuz ama, bir dahaki sefere size bu konuda ayrı bir oturum ayarlatalım organizasyona" diyebilirsiniz. Eğer hatalı bilgi verirlerse, daha sonra nazikçe düzeltmeyi ihmal etmeyin. Tekrar kendisine söz vermemeye çalışın.
   
 • Yanıtını bilmediğiniz soruları yanıtlamaya çalışmayın. "Bilmiyorum" demekten çekinmeyin. Her sorunun yanıtını bilmek zorunda değilsiniz, konunuzla ilgisi olsa bile. Bu bir zayıflık değil, aksine kendine eminlik göstergesidir. Bunu bir "suç" gibi algılamayın. Siz öyle hissederseniz, karşınızdakilere de yansı ve bunun bir "hata" olduğunu düşünürler. El elden üstündür, bilmediğiniz sorular için insanları e-posta listelerine ve benzeri yardım kaynaklarına yöneltin.
   
 • Art niyetli sorular sorarak sizi sınamak ya da dengenizi bozmak isteyen dinleyiciler her zaman olabilir. Soğukkanlılığınızı kaybetmeden onları çokça tatlı, az sert bir dil ile yanıtlamalısınız.
   
 • Seminer salonuna seminer başlangıcından en az 15 dakika önce gelmeye özen gösterin. Bu süre seminer alanını istediğiniz şekle getirmeniz için gereklidir. Kendi bilgisayarınızı kullanacaksanız, projeksiyonla uyuşmayabilir. Başkasının bilgisayarını kullanacaksanız yazı tiplerinde uyuşmazlık olabilir. Kürsüde ya da oturarak konuşacağınızı farzetmiş olabilirler, siz ayakta gezerek konuşmak istiyor olabilirsiniz; ışıklandırmada bir düzenleme yapılmasını tercih edebilirsiniz. Bu ön hazırlıkların seminer süresinden yememesi ya da bu süreçte insanların beklememesi önemlidir.
   
 • Sunumunuzu mutlaka bir Linux sistemde yapmaya çalışın. Anlattığınız konu sunucularla ilgili bile olsa, bu ayrıntıya takılan dinleyiciler olabiliyor. "Bana anlatıyorlar ama kendileri kullanmıyorlar" diye düşünebiliyorlar, gözlerinde inandırıcılığınız azalıyor.
   
 • Sunum yapılacak bilgisayarda seminer öncesi çeşitli ayarlamalar yapacaksanız bu görüntüyü perdeye vermeyin. Kendinizi rahat hissettiğiniz çeşitli yöntemler dinleyiciler tarafından garipsenebilir. Örneğin masaüstü anlatılan bir seminerde komut satırından yapılan işlemler dinleyiciyi ürkütebilir, "konsol bilinmeden Linux kullanılamaz" gibi çeşitli hurafeleri hortlatabilir.
   
 • Herhangi bir aksaklığın moralinizi bozmasına izin vermeyin. Semineri 1-1.5 saatlik bir şov gibi düşünebilirsiniz. Her şey kafanızdaki gibi gerçekleşmeyebilir, bunlar teknik problemler de olabilir, sizden kaynaklı da olabilir. Ne olursa olsun, karşınızdaki insanlar sizi dinlemek için gelmişler. Aksaklık onların suçu değil. Seminer süresince özgür yazılımla ilgili olabildiğince fazla bilgiyi onlara aktarmaya çalışabilirsiniz.
   
 • Seminerde gereksinim duyacağınız araçları önceden bildirmeyi unutmayın. Örneğin salona konacak bir bilgisayarda uygulama yapacaksanız, kullanacağınız yazılım sizin için hazırlanan bilgisayarda olmayabilir. Ya da salonda internet bağlantısı bulunmayabilir. Projeksiyon cihazı ve Openoffice kurulu bir bilgisayar dışında tüm isteklerinizi önceden bildirmenizde yarar var.
   
 • Seminer sonrasında kısa bir değerlendirmenizi mutlaka seminer@linux.org.tr adresine iletin. Kendi gözünüzden seminerin nasıl geçtiği, gelecekte yapılacak seminer çalışmaları için değerli bir bilgidir.
   
 • Anlattığınız semineri bir "ürün tanıtımı" ya da sizi "firma yetkilisi" olarak gören dinleyiciler olabilir. Bunu hissederseniz, bu seminerin bir bilgi paylaşımı olduğunu, sizin bir firma temsilcisi olmadığınızı, oraya bir ürün satmak için gelmediğinizi, özgür yazılım kullanmaları durumunda evinize bir ekmek daha fazla götürmeyeceğinizi söyleyebilirsiniz. Elbette bunu ortada fol yok yumurta yokken, "feragatname" (disclaimer) tadında da kullanmayın.
   
 • Kararlaştırılan seminer tarih/saatini lütfen ajandanızda kırmızıyla işaretleyin. Seminerler en az bir ay öncesinden duyurulmaya başlanır. Duyurular başladıktan sonra bir değişiklik yapılması hiç istenmeyen ve kabul edilemez bir durumdur.
   
  Duyurular yapıldığı için birçok insan programını buna göre yapmış olacaktır. Bu programı değiştiremeyecekleri için gelebilecekken gelmeyenler olabileceği gibi, ikinci duyuruyu görmeyen ve ilk duyurudaki tarih/saatte salonda olan insanlar olacaktır. Basılan afişlerde değişiklik yapılması mümkün olmadığından asılanlar hatalı bilgi vermeye devam edecekler, eldekilerin çöpe atılması gerekecektir. Organizasyonu yapan kuruma zorluğu (salonların kullanımı genelde izne tabidir) da cabası. Derneğin bu davranıştan dolayı ciddiyetini sorgulayanlar da olabilir.
   
  Lütfen ama lütfen duyurular yapıldıktan sonra seminerin tarih ve saatinde değişiklik yapılmasını istemeyin.
   
 • Takım elbise ile konuşma yapın demiyoruz (hmm, fena olmayabilir ;)) ama paspal bir halde de çıkmayın — giydiklerinize özen gösterin. Linux Kullanıcıları Derneği’nin bir konuşmacısı olarak orada bulunuyorsunuz, ilk izlenimler önemlidir!
   
 • Argo kelimelerden kaçınmaya özen gösterin. Dinleyiciler farklı kültürlerde insanlardan oluşabilir. Kendi çevrenizde doğal karşılanan bir ifade, başkalarınca garipsenebilir.
   
 • Hangi kurumda çalışıyor olursanız olun, semineri Linux Kullanıcıları Derneği adına verdiğinizi unutmayın. Seminerde söyledikleriniz sadece sizi değil, derneği de etkileyecektir. Kurum şapkanızı seminer alanına girerken çıkarmayı unutmayın.
   
 • Belli özgür yazılımları tercih ediyor olabilirsiniz ama diğer özgür yazılımları kötülemeyin, onlara sataşmayın. Kendi aramızdaki tatlı atışmaları camiaya yabancı bir dinleyici yanlış algılayabilir.
   
 • Seminer öncesinde ya da seminer sırasında organizasyonla ilgili problem yaşadıysanız bunu seminer çalışma grubuna bildirin ya da Sorun Yaşanan Organizasyonlar wiki syafasına ekleyin.

08 Haziran 2010

Posted In: