Seminer Notlarının Hazırlanması

 • Seminer notları genellikle sunum şeklinde hazırlanır.
   
 • Bir kapak slaydı olması genellikle tercih edilen bir yöntemdir. Seminer başlamadan önce perdede o slayt gözükür, salona gelen dinleyicilere doğru seminere geldiklerini ifade eder. Seminer başlığı, konuşmacının adı/e-posta adresi gibi bilgiler yer alır.
   
 • Seminer notları belge olarak kullanılabilesine karşın asıl amacı anlattığınız seminerde size yardımcı -görsel- araç olmasıdır. Birincil hedefi seminer salonundaki dinleyicilerdir.
   
 • Sizden önce aynı konuda seminer vermiş kişilerin seminer notlarından yararlanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Paylaşımın ve özgür yazılımın güzelliği burada :). Notlarınızın sonunda ilgili kişilere teşekkür etmeyi unutmayın.
   
 • Slaytlarınız projeksiyon perdesinde, perdeye uzak dinleyiciler tarafından okunacağından büyük ve okunaklı yazı tipleri tercih edin. Dipnot dışındaki en küçük yazı tipiniz x punto olsun. Kullandığınız fon/yazı renginde de okunaklılığı önemseyin.
   
 • Seminer notlarınız belge olarak da yayınlanacağından dolayı bir slaytta özgürce kullanılabileceğini belirtmeyi unutmayın.
   
 • Slaytlara çok fazla yazı yazmaktan kaçının. Yeni bir slayt perdeye yansıdığında dinleyiciler ona bakacak ve okumaya çalışacaklardır. Uzun yazıları okumaları zordur, zaman alır ve o zamanda sizi dinleyemeyebilirler. Eğer öyle yazıların “bilgi” olması için bulunmasını istiyorsanız, sunumun her slaydı için konabilen “notlar” bölümüne koyabilirsiniz, sunum dosyasını daha sonra inceleyen biri görebilir. Eğer kendiniz konuşacaklarınızı hatırlamak istiyorsanız, kendinize ufak not kağıtları hazırlayıp ondan kopya çekebilirsiniz.
   
 • Slaytlarınızı özgür yazılım araçları ile (OpenOffice, Magicpoint, vs) hazırlamanızı tercih ediyoruz. Kapalı bir özel yazılım kullanmakta ısrarcıysanız, kayıpsız biçimde özgür dosya biçemlerine (formatlarına) dönüştürülebiliyor olmalısınız.
   
 • Anlattığınız slayt ile ilgili karikatürleri, ufak resimleri, simgeleri, fotoğrafları slaytlarınızda kullanırsanız ilgi çekici olabilir. Ama her slaytta görsel malzeme kullanacaksınız diye bir kural da yok. Hatta fazlası dinleyicinin onları kanıksamasına ve resimlerinizin etkisini yitirmesine yol açabilir. Kullandığınız resimlerde bir dil birliği olması da hoş olabilir.
   
 • Seminerinizi hazırlarken “ana başlıkları” (outline) çıkarmanız, seminerin fazla dağılmadan bir bütünlük içinde olmasını sağlaması açısından yararlıdır. Bu ana başlıkların altlarını slaytlarla doldurduğunuzda seminer kendiliğinden ortaya çıkmış olur.
   
 • Seminer notlarınızın seminer başlığı ile ilgili akla gelebilecek hemen her konudan bir kelimeyle de olsa bahsediyor olması gerekir. Çünkü dinleyiciler, siz açıklamasına ne yazarsanız yazın, seminer başlığına bakarak seminere gelirler. Eğer semineriniz seminer başlığının altını doldurmayacaksa, başlığını değiştirmelisiniz.
   
 • Seminer notlarınızda çok fazla bilgiye yer verirseniz, zamanınız yetmeyebilir. Asıl önemlisi anlatacaklarınız dinleyicilere yeni konular olduğu için, bir anda çok fazla bilgiyi alamazlar ve anlattıklarınızı unuturlar. Geniş bir konu anlatacaksanız genel hatları ile anlatmalı, dar kapsamlı bir konu söz konusu ise detaylı anlatmalısınız. Hem geniş olsun, hem de detaylı anlatayım derseniz bunu tek bir seminerde gerçekleştiremezsiniz.
   
 • Slaytlarınızda zamanı relatif kullanmamanızı öneririz. “2 senedir” demek yerine “2006’dan beri”, ya da “son verilere göre” demek yerine “Ekim 2008 itibarıyla son verilere göre” demeyi tercih edin. Böylece aynı slaytları tekrar kullandığınızda ya da biri slaytlarınızı seminerden sonra bakarken daha sağlıklı bir bilgi edinmiş olur.
   
 • Slaytlarda hızla değişen bilgilere olabildiğince az yer vermeye çalışın. Örneğin bir slaytta her ay yeni sürümü çıkan bir yazılımın “son sürümü x.y.z” dediğinizde, slaytları her tekrar kullandığınızda slaytları güncellemeniz gerekebilir.
   
 • Slaytlarınızda çalıştığınız kurumun logosunu kullanmayı düşünüyorsanız, aynı slaytlarda benzer büyüklükte LKD logosu konulmasını da rica ediyoruz.
   
 • Son slayta dinleyicilere görüş ve eleştirilerini https://seminer.linux.org.tr web sitesindeki “İletişim” formunu doldurarak yollamaları yönünde teşvik eden bir yazı yerleştirmenizi rica ediyoruz. Bu tarz geri beslemeler çalışmaların daha fazla geliştirilmesini, dinleyicilerin de daha aktif bir rol almasını sağlayabiliyor.

08 Haziran 2010

Posted In: